Aktualności

15.12.2023
Marek Zaionc
Sukces naszych studentów w Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

Nasz zespół rozwiązał 10 z 12 zadań, wyprzedzając na podium Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski z 9 zadaniami. Zawodnicy wykazali się, oprócz umiejętności programistycznych i szybkiego myślenia, dodatkowo żelaznymi nerwami: w ciągu ostatniej godziny (z 5 godzin trwania zawodów) rozwiązali 4 zadania, odrabiając z nawiązką stratę do czołówki i wprawiając wszystkich widzów w zdumienie. Wygrywając zawody europejskie, nasi zawodnicy zapewnili sobie miejsce w światowych finałach International Collegiate Programming Competition, czyli Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które planowane są na jesień 2024 w Astanie (Kazachstan). To drugie z rzędu zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej imprezie, a jednocześnie drugi sukces naszej drużyny w tym sezonie, po zdobyciu w listopadzie Mistrzostwa Polski.

Złoci medaliści - Antoni Długosz, Kacper Paciorek i Kacper Topolski -

są studentami informatyki analitycznej i matematyki na naszym Wydziale.

Na miejscu 6., zdobywając brązowe medale, znalazła się druga drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego - Justyna Jaworska, Jan Klimczak i Rafał Pyzik.

Dla nich również jest to kolejny sukces, po złotym medalu Mistrzostw Polski. Łącznie na zawodach CERC przyznano 9 kompletów medali (2 złote, 3 srebrne, 4 brązowe), w czołówce znalazły się po dwie drużyny z UJ, UW, UWr oraz Zagrzeb, Budapeszt i Ryga.

Kolejne drużyny UJ zajęły miejsca:
16. Filip Konieczny, Łukasz Orski, Jacek Markiewicz
19. Tomasz Mazur, Katzper Michno, Hubert Zięba
39. Aliaksei Mamonau, Ihar Maroz, Uladzimir Marozau

Opiekunami drużyn byli dr Lech Duraj i mgr Krzysztof Potępa.


Pełny ranking dostępny jest na stronie mistrzostw.

11.04.2023
Marek Zaionc
Informatyka analityczna wsród kierunków studiów po których zarabia się najlepiej w Polsce.

Gazeta Wyborcza z 10.04.2023 podała ranking kierunków studiów po których zarabia się najlepiej w Polsce:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29649216,po-politechnice-warszawskiej-zarabia-sie-najlpiej-wyniki-badania.html?_ga=2.137199155.2090779156.1680468410-1018977170.1680468409#S.miasta-K.C-B.2-L.2.maly

Po jakich kierunkach zarabia się najlepiej?

Według danych z jesieni ubiegłego roku jest nim górnictwo i geologia na Politechnice Wrocławskiej, gdzie mediana wynosi aż ponad 12 tys. zł. Dalej znalazła się informatyka analityczna na Uniwersytecie Jagiellońskim (11 430 zł) oraz informatyka na UW (11 111 zł).

W pierwszej piątce jest jeszcze jedna warszawska uczelnia – Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Dwa jej kierunki zajęły miejsca czwarte i piąte. Po obu mediana zarobków wyniosła nieco ponad 11 tys. zł. Najlepszy kierunek na PW – elektronika i komunikacja – znalazł się na siódmym miejscu.

26.03.2023
Paweł Idziak
Informatyka UJ z najwyższą kategorią naukową A+

W ostatniej kategoryzacji dyscyplina naukowa Informatyka w naukach ścisłych i przyrodniczych uzyskała Najwyższą możliwą kategorię A+. Ocena A+ oznacza "poziom porównywalny z czołowymi europejskimi ośrodkami naukowymi i doceniana jest za granicą".

W przeprowadzonej ocenie brano pod uwagę publikacje naukowe, poziom finansowania projektów badawczych i badawczo-rozwojowych uzyskanego w konkursach grantowych, a także wpływ wyników przeprowadzonych badań naukowych na społeczeństwo i gospodarkę. Badania te w większości prowadzone są przez pracowników i doktorantów Instytutu Informatyki Analitycznej.

Każda dyscyplina naukowa mogła otrzymać jedną z ocen: A+, A, B+, B lub C. Kategorię A+ z Informatyki mają, poza Uniwersytetem Jagiellońskim, jedynie Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski.

Wyniki ewaluacji naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim przedstawione są całościowo w poniższym podsumowaniu:

https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/153196832

28.11.2022
Paweł Idziak
Studenci Informatyki Analitycznej mistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie:

 • Antoni Długosz,
 • Grzegorz Gawryał,
 • Jacek Salata

zwyciężyła w Mistrzostwach Centralnej Europy w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w dniach 26-27 listopada w Ljubljanie (Słowenia). Nasz zespół rozwiązał 10 z 12 zadań, wyprzedzając reprezentację Uniwersytetu Warszawskiego (która również rozwiązała 10 zadań, ale w gorszym czasie) oraz Uniwersytet Karola w Pradze i Uniwersytet w Zagrzebiu (po 8 zadań). Wygrywając zawody europejskie, nasi zawodnicy zapewnili sobie miejsce w światowych finałach International Collegiate Programming Competition, czyli Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które planowane są na jesień 2023, a odbędą się w Egipcie. Jest to pierwsze zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w ponad 20-letniej historii startów w MIstrzostwach Centralnej Europy. Złoci medaliści - Antoni Długosz, Grzegorz Gawryał i Jacek Salata - są studentami informatyki analitycznej na naszym Wydziale. 

Na 5. miejscu, ze srebrnym medalem, uplasowała się kolejna drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego, w składzie
 • Vladyslav Denysiuk,
 • Oleh Naver,
 • Roman Yanushevskyi.
Nasi młodzi srebrni medaliści są tegorocznymi laureatami stypendium im. Franciszka Mertensa, pochodzącymi z Ukrainy.
 
Pozostałe drużyny UJ również zajęły wysokie miejsca:
11. Justyna Jaworska, Jan Klimczak, Rafał Pyzik,
13. Paweł Sankin, Bogdan Tolstik, Daniil Zabauski,
17. Andrii Kuts, Kacper Topolski, Maksym Zub.
 
Pełny ranking dostępny jest na stronie https://putka-cerc.acm.si/contests/cerc22/public-scoreboard/. Gratulujemy pierwszym w historii zwycięzcom Mistrzostw z UJ, oraz całej naszej reprezentacji, pracującej pod opieką dra Lecha Duraja.
 
29.07.2022
Paweł Idziak
Adam Polak uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców
24.04.2022
Paweł Idziak
Sukces naszych studentów w Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

W Mistrzostwach Europy Centralnej w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC Central European Regional Contest), organizowanych w tym roku przez Uniwersytet w Ljubljanie, reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego, składająca się ze studentów Informatyki Analitycznej, odniosła wielki sukces, zdobywając 4 medale (na 11 przyznanych):

 • 2. miejsce i złoty medal
  • Krzysztof Pióro
  • Bartosz Podkanowicz
  • Krzysztof Potępa
 • 3. miejsce i złoty medal
  • Grzegorz Gawryał
  • Jacek Salata
  • Krzysztof Ziobro
 • 6. miejsce i srebrny medal
  • Justyna Jaworska
  • Jan Klimczak
  • Rafał Pyzik
 • 7. miejsce i srebrny medal
  • Andrii Orap
  • Kacper Topolski
  • Maksym Zub

Zwyciężył zespół Uniwersytetu Wrocławskiego, a walka o zwycięstwo była wyrównana - pierwsze trzy zespoły rozwiązały 8 zadań z 12 dostarczonych przez organizatorów, drużyna z Wrocławia uczyniła to najszybciej. Pełny ranking dostępny jest na stronie

https://putka-cerc.acm.si/contests/cerc21/public-scoreboard/.

Tegoroczny wynik jest najlepszym w historii udziału Uniwersytetu Jagiellońskiego w Mistrzostwach Europy Centralnej - serdecznie gratulujemy całej naszej reprezentacji pracującej pod kierunkiem dra Lecha Duraja.

02.04.2022
Paweł Idziak
Krzysztof Potępa uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Nauki
Krzysztof Potępa, student Informatyki Analitycznej, uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w roku akademickim 2021/2022
19.01.2022
Lech Duraj
Sukcesy naszych studentów w zawodach CERC i AMPPZ 2021

Drużyna UJ2 w składzie: Bartosz Podkanowicz, Krzysztof Pióro, Krzysztof Potępa zdobyła złoty medal (trzecie miejsce) podczas zawodów Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2021.

Srebrne medale (miejsce 8.) wywalczyła drużyna UJ1 w składzie: Grzegorz Gawryał, Jacek Salata, Krzysztof Ziobro, otrzymała też nagrodę dodatkową za najszybsze rozwiązanie zadania A. Medale brązowe przypadły w udziale dwóm drużynom reprezentującym nasz wydział - drużynie UJ5 (miejsce 9.) w składzie: Andrei Mishchanka, Nazarii Denha, Paweł Sankin oraz UJ6 (miejsce 10.) w składzie: Andrii Kuts, Andrii Orap, Maksym Zub. Wszyscy medaliści są studentami informatyki analitycznej.

Z kolei w rozegranych we wrześniu 2021 Mistrzostwach Europy Centralnej, organizowanych przez Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze, drużyna UJ2 (Grzegorz Gawryał, Jacek Salata, Krzysztof Ziobro) zdobyła 2. miejsce, złote metale i awans do światowych finałów ICPC. Drużyna UJ1 (Bartosz Podkanowicz, Krzysztof Pióro, Krzysztof Potępa) znalazła się na 6. miejscu, co dało jej medal srebrny.

10.12.2021
Marek Zaionc
Granty NCN dla Krzysztofa Turowskiego, Marcina Kozika, Piotra Kawałka i Jana Derbisza.

Nasi pracownicy otrzymali kolejne granty NCN.

SONATA: dr inż. Krzysztof Szymon Turowski, Charakteryzacja treści informacyjnej struktur grafowych;

PRELUDIUM BIS: dr hab. Marcin Kozik, Puste przyrzeczenia Thomasa Jerome Schaefera

PRELUDIUM: Piotr Kawałek - „Obwody modularne - algorytmy i ograniczenia dolne"

PRELUDIUM: Jan Derbisz - „H-grafy - rozpoznawanie, izomorfizm i problemy pokrewne".

 

10.12.2021
Marek Zaionc
Adam Polak wyróżniony w konkursie im. Witolda Lipskiego.

Rada Nagrody im. Witolda Lipskiego postanowiła przyznać w roku 2021 wyróżnienie doktorowi Adamowi Polakowi. Nagroda przyznawana jest od 2005 roku młodym polskim naukowcom (poniżej 30 roku życia) za dorobek w zakresie informatyki i jej zastosowań.

Adam Polak obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim pod opieką prof. Pawła Idziaka. W trakcie studiów doktoranckich odbył staż naukowy na MIT u prof. Virginii Vassilevskiej Williams. Obecnie realizuje staż podoktorski na École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim podstawowych pytań z dziedziny algorytmów i złożoności obliczeniowej, w szczególności tzw. złożoności drobnoziarnistej (fine-grained complexity).

Więcej informacji o nagrodzie dostępnych jest na stronie Konkursu.

10.12.2020
Paweł Idziak
Mgr Krzysztof Kleiner laureatem XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki

Mgr Krzysztof Kleiner został jednym z laureatów rozstrzygniętego w dniu 24 listopada 2020 roku XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Otrzymał on wyróżnienie w Konkursie za pracę magisterską wykonaną pod promotorską opieką dra Lecha Duraja w Instytucie Informatyki Analitycznej.

Praca ta była przyjęta na najbardziej prestiżową konferencję algorytmiczną: ACM-SIAM Symposium on Discrete Algorithms (SODA20)

24.10.2020
Paweł Idziak
Marek Zaionc wybrany w skład dyrekcji MUCI

Marek Zaionc został ponownie wybrany do Dyrekcji Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji na kadencje 2020-2024.

24.10.2020
Marek Zaionc
Krzysztof Maziarz laureatem konkursu na najlepszą pracę prace magisterskią w dziedzinie uczenia maszynowego

Krzysztof Maziarz student Informatyki Analitycznej zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą uczenia maszynowego lub analizy danych. Jego praca "Evolutionary-Neural Hybrid Agents for Architecture Search" wykonana pod kierunkiem prof. Jacka Tabora uzyskała pierwsze miejsce w ścieżce zastosowań tego konkursu.

30.05.2020
Marek Zaionc
Granty NCN dla Bartosza Walczaka i Bartłomieja Boska.

Bartosz Walczak otrzymał grant w konkursie Narodowego Centrum Nauk SONATA BIS-9 na badania "Kolorowania, kliki i zbiory niezależne w klasach grafów";

Bartłomiej Bosek otrzymał finansowanie w konkursie Narodowego Centrum Nauki OPUS 18 na badania Algorytmiczny Nullstellensatz

31.05.2020
Marek Zaionc
Habilitacja Piotra Micka

Rada Dyscypliny Informatyka na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nadała 28 maja 2020 Piotrowi Mickowi stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie informatyka.

Wcześniej Komisja habilitacyjna postanowiła pozytywnie zaopiniować wniosek dr. Piotra Micka. Uchwała Komisji zostaje podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków komisji, w trakcie obrad odbywających się w formie wideokonferencji w dniu 6 maja 2020 r. Komisja działała w składzie:

prof. dr hab. Łukasz Kowalik – przewodniczący komisji,
• dr hab. Jarosław Byrka – recenzent,
• prof. dr hab. Tomasz Łuczak – recenzent,
• dr hab. Marcin Pilipczuk – recenzent,
• prof. dr hab. Marek Zaionc – członek komisji,
• dr hab. Paweł Zieliński – członek komisji,
• dr hab. Marcin Mazur – sekretarz komisji.

 

 

29.01.2020
Marek Zaionc
Jakub Kozik i Bartosz Walczak członkami Komitetu Informatyki PAN

Jakub Kozik i Bartosz Walczak zostali wybrani do Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk.

 

https://wyborykomitety.pan.pl/wp-content/uploads/2020/01/Komitet-Informatyki-PAN.pdf  

02.12.2019
Paweł Idziak
Awans do World Finals ACM ICPC w Moskwie po Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, Praga 2019

W trakcie Central Europe Regional Programming Contest, który odbył się w Pradze w dniach 29.11-2.12.2019 studenci Informatyki Analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego wywalczyli dwa medale.

Partner Główny reprezentacji UJ

Medal złoty i czwarte miejsce uzyskała drużyna w składzie:

 • Krzysztof Pióro
 • Bartosz Podkanowicz
 • Krzysztof Potępa

Drużyna ta awansowała do World Finals of the ACM International Collegiate Programming Contest. Finały te odbędą się w Moskwie, w maju 2020.

Medal brązowy i miejsce dwunaste uzyskała drużyna w składzie:

 • Nazarii Denha
 • Andrii Orap
 • Maxym Zub

 

Studenci biorą udział w projekcie "Programiści przyszłości 4.0" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którego głównym celem jest przygotowanie do zawodów programistycznych również pod względem kształcenia w zakresie matematyki i matematycznych podstaw informatyki.

Udział zawodników w CERC był możliwy również dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Partnera Głównego reprezentacji UJ, którym jest PKO Bank Polski.

23.10.2019
Agnieszka Łupińska
Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

Partner strategiczny:

 

 

Przez najbliższe 3 lata Instytut Informatyki Analitycznej organizuje Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Tegoroczne mistrzostwa odbędą się w dniach 25-27 października 2019 na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. Partnerem Strategicznym jest PKO Bank Polski. Więcej informacji znajduje się na stronie AMPPZ

Sponsorzy Złoci:

Sponsor:

Partner:

17.10.2019
Marek Zaionc
Grant NCN dla Piotra Micka

Piotr Micek uzyskał finansowanie projektu Porządek i geometria


     https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2019-10-15-beethoven3

w programie BEETHOVEN CLASSIC 3. Program ten finansujący polsko-niemieckie projekty badawcze jest wspólną inicjatywą NCN i DFG. Piotr Micek będzie realizować swój projekt wraz z prof. Stefanem Felsnerem z Technische Universität Berlin.

22.05.2019
Marek Zaionc
Instytut Informatyki Analitycznej

Zarządzeniem nr 36 z dnia 21.05.2019 Jego Magnificencja Rektor UJ przekształcił Zespół Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej na

Instytut Informatyki Analitycznej

Instytut powstaje z dniem 1.06.2019.

 

22.05.2019
Paweł Idziak
Grant NCN dla Marka Zaionca

Marek Zaionc uzyskał finasowanie projektu

Ilościowe badania teorii mnogości. Czy ZF i ZFC są asymptotycznie równoważne?

w programie NCN OPUS 16

02.12.2019
Agnieszka Łupińska
Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, Praga 2018

W trakcie Central Europe Regional Programming Contest, który odbył się w Pradze w dniach 30.11-3.12.2018 studenci Informatyki Analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego wywalczyli dwa medale.

Partner Główny reprezentacji UJ
Partner Główny reprezentacji UJ

Medal srebrny i szóste miejsce uzyskała drużyna w składzie:

 • Rafał Burczyński
 • Franciszek Stokowacki
 • Michał Zieliński

Medal brązowy i miejsce dziesiąte uzyskała drużyna w składzie:

 • Grzegorz Gawryał
 • Jacek Salata
 • Krzysztof Ziobro

 

Studenci biorą udział w projekcie "Programiści przyszłości 3.0" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którego głównym celem jest przygotowanie do zawodów programistycznych również pod względem kształcenia w zakresie matematyki i matematycznych podstaw informatyki.

Udział zawodników w CERC był możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Partnera Głównego reprezentacji UJ, którym jest PKO Bank Polski.

08.05.2018
Agnieszka Łupińska
Finały światowych ACM International Collegiate Programming Contest
Partner Główny reprezentacji UJ
Partner Główny reprezentacji UJ

Studenci Informatyki Analitycznej w składzie:

 • Vladyslav Hlembotskyi
 • Franciszek Stokowacki
 • Michał Zieliński

reprezentowali Uniwersytet Jagielloński podczas światowych finałów ACM International Collegiate Programming Contest, które odbyły się w Pekinie w dniach 15-20 kwietnia 2018. Nasza drużyna zajęła 31 miejsce lokując się w 3 promilach najlepszych programistów świata.

Studenci biorą udział w projekcie "Programiści przyszłości 2.0" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którego głównym celem jest przygotowanie do zawodów programistycznych również pod względem kształcenia w zakresie matematyki i matematycznych podstaw informatyki.

Udział zawodników w finałach był możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez PKO Bank Polski.

22.11.2017
Paweł Idziak
Studenci Informatyki Analitycznej wicemistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

Studenci Informatyki Analitycznej

 • Vlad Hlembotskyi
 • Franciszek Stokowacki
 • Michał Zieliński

zajęli 2-gie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w Zagrzebiu  w dniach 17-20.11.2017. Zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego.

Partner Główny reprezentacji UJ
Partner Główny reprezentacji UJ

Druga drużyna UJ, również złożona ze studentów informatyki analitycznej:

 • Rafał Burczyński
 • Weronika Grzybowska
 • Kamil Rajtar

zajęła miejsce 10-te.

Partnerem Głównym reprezentacji UJ jest PKO Bank Polski.

Do ACM ICPC World Finals w Pekinie awansowały 3 drużyny

 • jedna z Uniwersytetu Warszawskiego
 • jedna z Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • i jedna z Uniwersytetu Karola w Pradze.
30.10.2017
Paweł Idziak
Studenci Informatyki Analitycznej wicemistrzami Polski w Programowaniu Zespołowym

Studenci Informatyki Analitycznej

 • Vlad Hlembotskyi
 • Franciszek Stokowacki
 • Michał Zieliński

zajęli 2-gie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się we Wrocławiu w dniach 27-28.10.2017. Zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego. 3-cie miejsce zajeli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.

Partnerem Głównym reprezentacji UJ jest PKO Bank Polski.

29.05.2017
Paweł Idziak
Grant NCN dla Piotra Danilewskiego
W konkursie PRELUDIUM 12 Piotr Danilewski uzyskał grant pod tytułem Język programowania dla hierarchicznych, wielordzeniowych, równoległych architektur z użyciem ManyDSL
12.05.2017
Agnieszka Łupińska
Finały światowych ACM International Collegiate Programming Contest
Partner Główny reprezentacji UJ
Partner Główny reprezentacji UJ

Drużyna studentów informatyki analitycznej, w składzie Vladyslav Hlembotskyi, Krzysztof Maziarz i Michał Zając, będzie reprezentować Uniwersytet Jagielloński podczas nadchodzących finałów światowych ACM International Collegiate Programming Contest, które odbędą się już 24 maja 2017 w Rapid City w Południowej Dakocie.

Zawodnicy będą rywalizować ze 132 innymi zespołami wyłonionymi na drodze eliminacji spośród piętnastu tysięcy reprezentacji trzech tysięcy uniwersytetów ze 103 krajów. Zmagania będzie można śledzić na żywo pod adresem http://icpclive.com/.

Udział zawodników w finałach jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez PKO Bank Polski.

27.01.2017
Paweł Idziak
Grant POLONIUM dla Marka Zaionca

Projekt dotyczący ilościowych aspektów logiki i programów, zgłoszony przez Marka Zaionca (z zespołem Katarzyna Grygiel, Agnieszka Łupińska, Łukasz Lachowski i Maciej Bendkowski) bedzie realizowany w ramach polsko-francuskiego konkursu Polonium 2017/2018.

09.12.2016
Lech Duraj
Pierwsze i drugie miejsce drużyn UJ w zawodach MWPZ

Zwycięzcą XI Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym została drużyna reprezentująca Uniwersytet Jagielloński, w składzie:

 • Igor Adamski
 • Adam Polak
 • Piotr Bejda

Miejsce drugie zajęła drużyna studentów UJ:

 • Krzysztof Maziarz
 • Michał Zając
 • Vladyslav Hlembotskyi

Na miejscu trzecim uplasowali się reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego.

Konkurs MWPZ organizowany jest cyklicznie, od 2003 roku, wspólnie przez Uniwersytet Adama Mickiewicza i Politechnikę Poznańską.

24.11.2016
Marek Zaionc
Nowe granty NCN dla Jakuba Kozika i Macieja Bendkowskiego

TCS otrzymał dwa nowe granty Narodowego Centrum Nauki. W konkursie OPUS 11 Jakub Kozik uzyskał grant pod tytułem Losowe zachłanne algorytmy kolorowania hipergrafów. W konkursie PRELUDIUM 11 Maciej Bendkowski uzyskał grant pod tytułem Ilościowe aspekty złożoności obliczeniowej w rachunku lambda.

12.05.2017
Lech Duraj
Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego w finałach ACM ICPC

Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego (w składzie: Vladyslav Hlembotskyi, Krzysztof Maziarz, Michał Zając) zajęła piąte miejsce w Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC Central European Regional Contest) i zakwalifikowała się do finałów światowych ACM International Collegiate Programming Contest, które odbędą się w Rapid City w Stanach Zjednoczonych, w maju 2017.

Na tych samych zawodach miejsce 6. zajęła kolejna drużyna UJ (Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn), a pozostałe zespoły uplasowały się na miejscach 16. (Krzysztof Kleiner, Marek Rusinowski, Szymon Stankiewicz), oraz 21. (Jan Derbisz, Jakub Łabaj, Franciszek Stokowacki). Zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego, a kolejne miejsca zajęły: Uniwerstytet w Zagrzebiu, druga drużyna UW, oraz Uniwersytet Wrocławski. Pełna klasyfikacja zawodów dostępna jest na oficjalnej stronie zawodów.

 

Partner Główny reprezentacji UJ
Partner Główny reprezentacji UJ

ACM International Collegiate Programming Contest to największy i najpopularniejszy konkurs programistyczny na świecie - w edycji 2016 wzięło udział ponad 40 000 studentów z prawie 3 000 uniwersytetów z ponad stu krajów. Konkurs odbywa się od 1977, jest organizowany przez międzynarodową organizację Association for Computing Machinery.

 

Partnerem Głównym reprezentacji Uniwersytetu Jagiellońskiego na Mistrzostwa Europy była firma PKO Bank Polski. Drużyny, które będą reprezentować Polskę w przyszłorocznych finałach światowych, tj. drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymają stypendia ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

24.11.2016
Marek Zaionc
Prof Paweł Idziak wybrany do CK

Prof. Paweł Idziak został wybrany do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, na kadencję 2017-2020 w dyscyplinie informatyka w naukach matematycznych. Drugim wybranym kandydatem w tej dyscyplinie jest prof. Mirosław Kutyłowski z Politechniki Wrocławskiej.

Z naszej Rady Wydziału do Centralnej Komisji został również wybrany prof. Sławomir Kołodziej w dziedzinie matematyka w naukach matematycznych. Gratulujemy.

24.11.2016
Agnieszka Łupińska
Kampania promocyjna Twarze UJ

Trwa kampania promocyjna Twarze UJ. Zachęcamy do zapoznania się z profilem Katarzyny Janochy - studentki I roku studiów drugiego stopnia informatyki analitycznej. Wywiad jest dostępny na stronie http://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/125296652

24.11.2016
Paweł Idziak
Grant NCN dla Piotra Micka w konkursie SONATA-BIS

Piotr MIcek uzyskał grant SONATA BIS na badania pt: Wymiar i reprezentacje częściowych porządków: złożoność obliczeniowa, ograniczenia i strukturalne własności

30.09.2016
Paweł Idziak
Prof. Marek Zaionc członkiem PKA

Profesor Marek Zaionc został członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej na czteroletnią kadencję od 2016 roku. Gratulujemy!

Więcej informacji o składzie PKA na stronie MNiSzW:

http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/wybitny-informatyk-szefem-polskiej-komisji-akredytacyjnej.html

24.11.2016
Marek Zaionc
Nowe granty NCN dla Tomasza Krawczyka i dla Bartosza Walczaka

TCS otrzymał dwa nowe granty Narodowego Centrum Nauki. W konkursie OPUS 9 Tomasz Krawczyk otrzymał grant "Uogólnienia problemów rozpoznawania w klasach grafów reprezentowanych geometrycznie i za pomocą porządków". W konkursie SONATA 9 Bartosz Walczak otrzymał grant "Kolorowanie geometrycznych grafów przecięć i problemy pokrewne"
 

24.11.2016
Marek Zaionc
Trzecie miejsce w mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu dla studentów Informatyki Analitycznej

Studenci Informatyki Analitycznej uplasowali się niezwykle wysoko w ACM Central European Regional Contest 2015 w Zagrzebiu zajmując trzecie, piąte i trzynaste miejsce. Wyniki są pod adresem: http://cerc.hsin.hr/index.php?page=results

3nd place: Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz, Michał Zając
5th place: Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn
13th place: Jan Gwinner, Tomasz Wesołowski, Michał Zieliński

Wszystke trzy miejsca na podium zajęły polskie uniwersytety. Zwyciężył Uniwersytet Warszawski. Miejsce drugie przypadło Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Drużyna w składzie Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz, Michał Zając awansowała do ACM ICPC World Finals, które odbędą sie w czerwcu 2016 w Tajlandii. To będzie już 10-ty udział reprezentacji UJ w ACM ICPC World Finals

Komentarz Gazety Wyborczej na temat zawodów: http://wyborcza.pl/1,75400,19198506,polacy-mistrzami-europy-srodkowej-w-programowaniu-zespolowym.html?disableRedirects=true#ixzz3rk5w8Lu8"

 
 
30.09.2016
Agnieszka Łupińska
3 miejsce studentów informatyki analitycznej w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym 2015

Zespół studentów informatyki analitycznej w składzie: Łukasz, Maziarz, Zając, zajął 3 miejsce w zakończonych 25 października Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym 2015.

Wyniki pozostałych zespołów:

6 miejsce: Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn.

8 miejsce: Jan Gwinner, Tomasz Wesołowski, Michał Zieliński

17 miejsce: Jakub Cieśla, Michał Kosnowski, Patryk Mikos

26 miejsce: Jan Derbisz, Krzysztof Francuz, Jakub Łabaj

27 miejsce: Bartłomiej Puget, Szymon Śliwa, Michał Ziobro

11.02.2015, 12:49
Marek Zaionc
Prestiżowy grant NCN w konkursie Maestro dla Pawła Idziaka

Prestiżowy grant MAESTRO dla profesora Pawła Idziaka. Projekt Maestro Pawła Idziaka został zakwalifikowany do finansowania projektów badawczych w ramach konkursu Maestro 6. Warte podkreślenia jest, że w rozstrzygniętej właśnie edycji tego najbardziej prestiżowego konkursu Narodowego Centrum Nauki dwa wnioski z naszego Wydziału są jedynymi wyróżnionymi z zakresu nauk matematycznych. Wyniki ostatniej edycji konkursów NCN można znaleźć na stronie:
ncn.gov.pl/aktualnosci/2015-02-05-wyniki-konkursow

11.02.2015, 12:30
Marek Zaionc
Nowy grant NCN dla TCS

TCS otrzymał nowy grant Narodowego Centrum Nauki: Marcin Kozik Teoria algebraiczna dla CSP (złożoność obliczeniowa, aproksymacja i optymalizacja)

27.10.2014, 16:31
Pawel M. Idziak
Wicemistrzostwo Polski w Programowaniu Zespołowym dla studentów Informatyki Analitycznej

Studenci Informatyki Analitycznej uplasowali się niezwykle wysoko w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym:

2gie miejsce; Michał Glapa, Teodor Jerzak, Wiktor Kuropatwa

4te miejsce: Piotr Bejda, Grzegorz Guśpiel, Michał Seweryn

10te miejsce: Karol Kaszuba, Szymon Łukasz, Michał Zając

13te miejsce: Michał Dyrek, Jan Gwinner, Michał Zieliński

28.06.2014, 11:34
Pawel M. Idziak
Diamentowy Grant dla Grzegorza Guśpiela

Wśród 86 Diamentowych Grantów przyznanych w tym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych studentów z całej Polski znalazł sie projekt badawczy Grzegorza Guśpiela, studenta informatyki analitycznej:

Algorytmy przydziału zadań do zasobów w warunkach niepełnej informacji

08.06.2014, 19:59
Pawel M. Idziak
Piotr Bejda, student Informatyki Analitycznej, zwyciezcą Potyczek Algorytmicznych 2014

Piotr Bejda wygrał Potyczki Algorytmiczne 2014.

Wśród 20 finalistów Potyczek, spośród ponad 1400 starujących w tym otwartym narodowym konkursie, znalezli się także dwaj inni studenci Informatyki Analitycznej:

 • Jakub Adamek
 • Igor Adamski
01.06.2014, 20:36
Piotr Micek
Informatyka analityczna wzorcowym kierunkiem studiów

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższe uchwałą z dnia 10 kwietnia 2014 uznała opis efektów kształcenia przygotowany przez nasz Zespół jako wzorcowy dla kierunku studiów informatyka na analityczna.

07.05.2014, 11:40
Pawel M. Idziak
2 nowe granty NCN dla TCS

Pracownicy TCS otrzymali 2 nowe granty Narodowego Centrum Nauki:

 • Bartłomiej Bosek - Nowe techniki dla algorytmów skojarzeniowych i przepływowych
 • Marek Zaionc - Asymptotyczne metody w rachunku lambda i logice kombinatorycznej
17.12.2013, 12:01
Pawel M. Idziak
Stypendia Ministra dla studentów TCS

Profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przyznała stypendia za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2013/2014. Otrzymali je następujacy studenci TCS:

 • Jakub Adamek
 • Grzegorz Guśpiel
 • Wiktor Kuropatwa
 • Adam Polak
03.12.2013, 13:57
Grzegorz Matecki
Informatyka analityczna wśród najlepszych kierunków w Polsce w zakresie jakości kształcenia

Kierunek informatyki analitycznej został nagrodzony w konkursie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spośród 261 zgłoszonych wniosków nagrodzono 13 najlepszych o profilu praktycznym i 13 najlepszych o profilu ogólnoakademickim. Każdy nagrodzony kierunek otrzyma dofinansowanie w wysokości 1.000.000 zł.
Na liście laureatów znalazł się też inny kierunek prowadzony na Uniwersytecie Jagiellońskim - biotechnologia. Oba kierunki zostały ocenione najwyżej w kategorii profilu ogólnoakademickiego.

19.11.2013, 11:06
Pawel M. Idziak
Wicemistrzostwo Europy Środkowej w Programowaniu dla studentów Informatyki Analitycznej

Studenci Informatyki Analitycznej uplasowali się niezwykle wysoko w ACM Central European Regional Contest 2013.

2nd place:
Jakub Adamek
Igor Adamski
Piotr Bejda
9th place:
Krzysztof Kleiner
Michał Piekarz
Michał Seweryn
10th place:
Jakub Cieśla
Michał Kosnowski
Paweł Kubiak
11th place:
Wiktor Kuropatwa
Wojciech Łopata
Michał Sapalski

Zwyciężył Comenius University, Bratislava. Miejsce trzecie przypadło Uniwersytetowi Warszawskiemu. Drużyna w składzie Jakub Adamek, Igor Adamski, Piotr Bejda awansowała do ACM ICPC World Finals, które odbędą sie w czerwcu 2014 w Ekaterinburgu, Russia.

To będzie już 8-my udział reprezentacji UJ w ACM ICPC World Finals

28.10.2013, 16:18
Marek Zaionc
Drugie miejsce studentów informatyki analitycznej w AMPPZ 2013

Zespół studentów informatyki analitycznej w składzie: Wiktor Kuropatwa, Michał Sapalski i Wojciech Łopata, zajął drugie miejsce w zakończonych 27 października XVIII Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ 2013). Miejsce siódme zajęli: Jakub Adamek

03.07.2013, 18:55
Marek Zaionc
Brązowy medal w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym

W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w St Petersburgu drużyna studentów informatyki analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła brązowy medal. Skład drużyny: Jakub Adamek, Grzegorz Guśpiel, Jonasz Pamuła, prof. Paweł Idziak, coach.

12.06.2013, 12:41
Grzegorz Matecki
III miejsce dla zespołu UJ w konkursie ABB IT Challenge 2013

Drużyna studentów UJ w składzie:

 • Tomasz Wesołowski
 • Anita Ciosek
 • Łukasz Kostrzewa

zajeli III miejsce w konkursie ABB IT Challenge 2013. Więcej informacji mozna znależć na stronie ABB.

16.05.2013, 09:28
Pawel M. Idziak
Diamentowy Grant dla Adama Polaka

Wśród 89 Diamentowych Grantów przyznanych w tym roku przez Minister Barbarę Kudrycką dla wybitnych studentów z całej Polski znalazł sie projekt badawczy Adama Polaka, studenta informatyki analitycznej:

Równoległe algorytmy grafowe i ich implementacja na GPU

08.05.2013, 20:05
Pawel M. Idziak
499 200 zł dla projektu Konkurujemy z najlepszymi

Konkurujemy z najlepszymi - to projekt nagrodzony w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Generacja Przyszłości kwotą 499 200 zł.

Celem projektu jest przygotowanie 19 studentów informatyki analitycznej i 3 studentów matematyki do udziału w międzynarodowych zawodach studenckich.

03.01.2013, 14:01
Pawel M. Idziak
UZI 27 kwietnia 2013

Najbliższe zawody odbędą się 27 kwietnia 2013 w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, ul. Łojasiewicza 6. Dokładne informacje, terminarz i rejestracja na stronie http://satori.tcs.uj.edu.pl
Są to eliminacje indywidualne do reprezentacji UJ w jesiennych zawodach:

 • XVIII Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, Warszawa, pażdziernik 2013
 • ACM - Central European Programming Contest, Kraków, November 15-17, 2013
13.12.2012, 20:14
Pawel M. Idziak
Stypendia Mobilność Plus dla Piotra Micka i Bartosza Walczaka

Profesor Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przyznała środki finansowe na uczestnictwo naukowców w programie Mobilność Plus. Program ten umożliwia młodym naukowcom udział w badaniach naukowych prowadzonych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych pod opieką wybitnych naukowców o międzynarodowym autorytecie w danej dziedzinie nauki. Wydział Matematyki i Informatyki UJ otrzyma środki na sfinansowanie długoterminowych wyjazdów:

 • Piotra Micka do Technische Universität in Berlin,
 • Bartosza Walczaka do Charles University in Prague.
12.12.2012, 17:35
Pawel M. Idziak
Stypendia Ministra dla studentów i doktorantów TCS

Profesor Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przyznała stypendia za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2012/2013. Otrzymali je następujacy studenci TCS:

 • Grzegorz Guśpiel
 • Robert Obryk
 • Krzysztof Pasek
 • Adam Polak

i doktoranci TCS:

 • Andrzej Grzesik
 • Michał Lasoń
 • Bartosz Walczak
19.11.2012, 20:36
Pawel M. Idziak
2-gie i 6-te miejsce studentów informatyki analitycznej w ACM Central Europe Regional Contest

Studenci informatyki analitycznej odnieśli olbrzymi sukces w ACM Central European Regional Contest, November 16-18, 2012, Kraków, zajmując TRZY miejsca w pierwszej dziesiatce.

2-gie miejsce:
Jakub Adamek
Grzegorz Guśpiel
Jonasz Pamuła
6-te miejsce:
Igor Adamski
Piotr Bejda
Michał Sapalski
9-te miejsce:
Wojciech Łopata
Jacek Szmigiel
Michał Zgliczyński

Zespół Jakub Adamek, Grzegorz Guśpiel, Jonasz Pamuła awansował do ACM ICPC World Finals, które odbedą sie w czerwcu/lipcu 2013 w St Peterburgu.

To już siódmy udział naszych studentów w ACM ICPC World Finals

29.10.2012, 10:35
Pawel M. Idziak
3-cie miejsce studentów informatyki analitycznej w AMPPZ 2011

Studenci UJ startowali w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym w Warszawie, 26-28 X 2012.

3-cie miejsce:
Igor Adamski
Piotr Bejda
Michał Sapalski
11-te miejsce:
Michał Bejda
Wiktor Kuropatwa
Dawid Pustułka
12-te miejsce:
Dominik Dudzik
Michał Feret
Bartosz Szabucki
27.09.2012, 21:04
Pawel M. Idziak
Marcin Kozik uhonorowany Nagrodą Premiera

Marcin Kozik został Laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego

27.09.2012, 21:01
Pawel M. Idziak
4 nowe granty NCN dla TCS

Pracownicy i doktoranci TCS otrzymali nowe granty Narodowego Centrum Nauki:

 • Jarosław Grytczuk, Bartłomiej Bosek, Tomasz Krawczyk - Rozgrywane kolorowanie grafów i zbiorów częściowo uporządkowanych
 • Piotr Micek, Grzegorz Gutowski, Jakub Kozik - Kolorowanie z list on-line
 • Michał Lasoń - Kombinatoryka matroidów i kompleksów symplicjalnych
 • Bartosz Walczak, Adam Gągol - Rozgrywany podział grafów: strategie i algorytmy
22.06.2012, 22:00
Pawel M. Idziak
Leszek Horwath otrzymał 3-letnie stypendium badawcze DOCTUS

Leszek Horwath otrzymał 3-letnie stypendium badawcze Małopolskiego Funduszu Stypendialnego dla Doktorantów na realizacje projektu:

Grafowe algorytmy równoległe na GPGPU

23.05.2012, 12:58
Pawel M. Idziak
18-te miejce studentów informatyki analitycznej UJ na finałach ACM ICPC

W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Warszawie drużyna studentów informatyki analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęła 18-te miejsce. W tym roku w zawodach uczestniczyło 25 016 zawodników w 8 339 drużynach z 2 219 uniwersytetów świata z 85 krajów z sześciu kontynentów.
Nasza drużyna w składzie

Robert Obryk,
Adam Polak,
Maciej Wawro,
prof. Paweł Idziak, coach
dr Lech Duraj, co-coach
dr Grzegorz Herman, co-coach

znalazła się wśród najlepszych programistów świata.
 

04.04.2012, 15:07
Marek Zaionc
diamentowy grant dla Roberta Obryka

Z naszego Wydziału diamentowy diamentowy grant odebrał Robert Obryk student informatyki analitycznej. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wraz z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Katarzyną Chałasińską-Macukow wręczyły stu wybitnym studentom „Diamentowe Granty" na prowadzenie własnych badań naukowych. Uroczystość ogłoszenia listy nazwisk laureatów odbyła się w Kancelarii Premiera i połączona była z przyznaniem naukowcom nagród Prezesa Rady Ministrów za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną i artystyczną.

04.12.2011, 11:47
Pawel M. Idziak
Nowe granty NCN dla TCS

Pracownicy i doktoranci TCS otrzymali nowe granty Narodowego Centrum Nauki:

 • Andrzej Grzesik - Zastosowania algebr flagowych w ekstremalnej teorii grafów
 • Jakub Kozik, Piotr Micek - Algorytmiczny Lokalny Lemat Lovásza jako podwójne zliczanie
 • Marcin Kozik, Paweł Idziak - DATALOG w Problemie Spełnialności Więzów
 • Michał Zmarz, Jarosław Grytczuk - Kolorowania Thue'go w grach
04.12.2011, 10:37
Pawel M. Idziak
6 drużyn UJ w top 10 w Mistrzostwach Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym

W otwartych Mistrzostwach Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym startowało ponad 90 zespołów z całej Polaki. 6 zespołów, w których startowali studenci, doktoranci, pracownicy i absolwenci UJ, uplasowało się w pierwszej 10-tce:

2-gie miejsce:
Robert Obryk
Adam Polak
Maciej Wawro
4-te miejsce:
Witold Jarnicki
Alan Meller
Arkadiusz Pawlik
5-te miejsce:
Grzegorz Guśpiel
Jonasz Pamuła
Michał Sapalski
6-te miejsce:
Igor Adamski
Marek Wróbel
Michał Zgliczyński
8-te miejsce:
Lech Duraj
Grzegorz Gutowski
Grzegorz Herman
10-te miejsce:
Jakub Adamek
Michał Bejda
Piotr Bejda

 

26.11.2011, 19:43
Pawel M. Idziak
Maciej Wawro 4-ty w finałach Potyczek Algorytmicznych 2011

Spośród ponad 1300 uczestników do finałów zakwalikowano 21 uczestników. Studenci Informatyki Analitycznej zajęli bardzo wysokie miejsca w tych otwartych dla każdego potyczkach:
4. Maciej Wawro,
7. Wojciech Bukowicki,
15. Grzegorz Guśpiel.

 

14.11.2011, 10:34
Pawel M. Idziak
2-gie i 3-cie miejsce studentów informatyki analitycznej w ACM Central Europe Regional Contest

Studenci informatyki analitycznej odnieśli olbrzymi sukces w ACM Central European Regional Contest, November 11-13, 2011, Prague, Czech Republic zajmując DWA miejsca na podium.

2-gie miejsce:
Robert Obryk
Adam Polak
Maciej Wawro
3-cie miejsce:
Jakub Adamek
Grzegorz Guśpiel
Jonasz Pamuła
14-te miejsce:
Wojciech Bukowicki
Przemysław Derengowski
Maciej Gawron

Zespół Robert Obryk, Adam Polak, Maciej Wawro awansował do ACM ICPC World Finals, które odbedą sie w maju 2012 w Warszawie.

To już szósty udział naszych studentów w ACM ICPC World Finals

02.11.2011, 19:23
Pawel M. Idziak
5-te, 6-te i 10-te miejsce studentów informatyki analitycznej w AMPPZ 2011

Studenci UJ startowali w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym w Warszawie, 28-31 X 2011.

5-te miejsce:
Robert Obryk
Adam Polak
Maciej Wawro
6-te miejsce:
Jakub Adamek
Grzegorz Guśpiel
Jonasz Pamuła
10-te miejsce:
Wojciech Bukowicki
Przemysław Derengowski
Maciej Gawron
04.08.2011, 10:55
Marek Zaionc
PAWEŁ WASZKIEWICZ NIE ŻYJE

Wczoraj w wypadku drogowym zginął nasz kolega Paweł Waszkiewicz. Odszedł od nas wspaniały ciepły człowiek, błyskotliwy matematyk, charyzmatyczny wykładowca i naukowy przewodnik młodzieży. Jego ostatnie badania otwierały nowe horyzonty w teorii dziedzin.

Paweł Waszkiewicz doktoryzował się na Uniwersytecie w Birmingham a całą swoją pracę zawodową związał z Katedrą Podstaw Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miał 38 lat. Dr Paweł Waszkiewicz zginął w środę 3 sierpnia wieczorem pod kołami pędzącego samochodu przy ul. Bobrzyńskiego w Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą w nowej kaplicy na cmentarzu Batowickim we wtorek 9 sierpnia o godzinie 13.

Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

30.05.2011, 23:07
Marek Zaionc
Brąz dla studentów informatyki analitycznej UJ na finałach ACM ICPC

W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Orlando, Floryda, USA drużyna studentów informatyki analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła brązowy medal. W tym roku w zawodach uczestniczyło 24 915 zawodników w 8305 drużynach z 2 070 uniwersytetów świata z 88 krajów z sześciu kontynentów.
Nasza drużyna w składzie


Robert Obryk,
Adam Polak,
Maciej Wawro,
prof. Paweł Idziak, coach
dr Lech Duraj, co-coach
Bartosz Walczak, co-coach


znalazła się wśród najlepszych programistów świata.
 

22.03.2011, 16:22
Marek Zaionc
Ocena wyróżniająca PKA dla kierunku informatyka na naszym Wydziale

Wydział uzyskał ocenę wyróżniającą jakości kształcenia na kierunku „informatyka" prowadzonym na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W uchwale PKA czytamy:

Kierunek ten wyróżnia się wysokim poziomem prowadzonej działalności dydaktycznej, znakomitymi efektami kształcenia, wdrożonym kompleksowym systemem zapewnienia jakości kształcenia, znakomitą bazą materialną, a także wysokim poziomem prowadzonej działalności naukowej, zakresem i charakterem współpracy międzynarodowej oraz kadrą wybitnych uczonych, rozpoznawalnych w skali międzynarodowej. Organizacja studiów zapewnia studentom i doktorantom właściwy rozwój ich aktywności naukowo-badawczej.

Całość uchwały Prezydium PKA Nr 113/2011

16.12.2010, 11:31
Pawel M. Idziak
Grant POLONIUM dla Marka Zaionca

Marek Zaionc z zespołem Olivier Bodini (Paris 6), Katarzyna Grygiel, Jakub Kozik, Grzegorz Matecki, Mikołaj Pudo otrzymał grant POLONIUM Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
Logika ilościowa
na lata 2011 - 2012

 

22.11.2010, 15:30
Pawel M. Idziak
Studenci Informatyki Analitycznej wicemistrzami Europy Środkowej w programowaniu

  Studenci UJ odnieśli olbrzymi sukces w ACM Central European Programming Contest. Trzy drużyny uplasowały sie w pierwszej szótce:

2-gie miejsce
Adam Polak
Robert Obryk
Maciej Wawro
5-te miejsce
Marek Wróbel
Kamil Kraszewski
Wojciech Bukowicki
6-te miejsce
Piotr Zieliński
Jonasz Pamuła
Filip Wójciak

Wicemistrzowie awansowali do World Finals of the ACM ICPC. Finały te odbędą się w Sharm El Sheikh w Egipcie.

Więcej informacji: http://cerc10.ii.uni.wroc.pl/standings.pdf

06.11.2010, 18:07
Pawel M. Idziak
2-gie, 4-te i 5-te miejsce studentów informatyki analitycznej w AMPPZ 2010

Studenci UJ odnieśli olbrzymi sukces w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym:

2-gie miejsce
Marek Wróbel
Kamil Kraszewski
Wojciech Bukowicki
4-te miejsce
Michał Sapalski
Jakub Adamek
Michał Bejda
5-te miejsce
Adam Polak
Robert Obryk
Maciej Wawro
7-me miejsce
Grzegorz Guśpiel
Igor Adamski
Michał Zgliczyński
8-me miejsce
Piotr Zieliński
Jonasz Pamuła
Filip Wójciak

Pełne wyniki:
http://amppz.wmi.amu.edu.pl/standing.php

29.09.2010, 09:48
Pawel M. Idziak
Bartłomiej Bosek laureatem nagrody Open Mind

Podczas 3rd Polish Combinatorial Conference wręczono (po raz pierwszy) nagrodę Open Mind dla najlepszego młodego polskiego kombinatoryka. Tegorocznymi laureatami zostali:

 • Barłomiej Bosek - Universytet Jagielloński
 • Andrzej Dudek - Carnegie Mellon University
04.08.2010, 19:33
Pawel M. Idziak
M.Wróbel & A.Łącki zwyciężyli w PostgreSQL Android Application Contest

Studenci Informatyki Analitycznej Marek Wróbel i Albert Łącki zwyciężyli w PostgreSQL Android Application Contest ze swoją aplikacją "Barcode Inventory".

Contest polegał na stworzeniu (otwartego kodu) aplikacji w PostgreSQL dla systemu operacyjnego Android OS. Główna nagrodą był Nexus One phone from Google.

Projekt był realizowany podczas kursu TCS: Programowanie Mobilne, prowadzonego przez Grzegorza Gutowskiego i Michała Zmarza.

 

01.08.2010, 15:21
Pawel M. Idziak
Adam Polak 13ty w finałach Google Code Jam

Student Informatyki Analityczej, Adam Polak zajął 13-te miejsce w finałach Google Code Jam w Dublinie.
W zawodach startowało 10 192 zawodników z całego świata.

27.07.2010, 12:49
Pawel M. Idziak
Grant badawczo-rozwojowy w zakresie bezpieczeństwa państwa

Grupa badawcza:

 • Paweł Idziak - kierownik projektu,
 • Bartłomiej Bosek,
 • Andrzej Grzesik,
 • Grzegorz Gutowski,
 • Mateusz Kostanek,
 • Jakub Kozik,
 • Tomasz Krawczyk,
 • Grzegorz Matecki,
 • Piotr Micek,
 • Arkadiusz Pawlik,
 • Andrzej Pezarski,
 • Mikołaj Pudo,
 • Maciej Ślusarek,
 • Bartosz Walczak,
 • Marek Zaionc,
 • Michał Zmarz

uzyskała grant badawczo-rozwojowy w zakresie obronności nt. Śledzenie poruszających się osób w monitorowanych strefach z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

19.05.2010, 17:38
Pawel M. Idziak
Maciej Wawro - student Informatyki Analitycznej czwarty w Potyczkach Algorytmicznych
Studenci UJ w finałach Potyczek Algorytmicznych:
4 Maciej Wawro - student informatyki analitycznej
12 Jan Hązła
14 Jonasz Pamuła - student informatyki analitycznej

Finaliści zostali wyłonieni spośród ponad 1400 uczestników.

 

28.04.2010, 18:14
Marek Zaionc
Maciej Łoziczonek zdobył drugie miejsce w konkursie ABB IT Challenge na najlepszą pracę magisterską

Maciej Łoziczonek zdobył drugie miejsce w konkursie ABB IT Challenge na najlepszą pracę magisterską. Nagrodzona została praca „Robust Detection of Coronary Arteries". Szczegóły w: http://www.abb.pl/cawp/plabb046/ef1d6ed25f0d5b5dc12577100064dfb1.aspx

19.04.2010, 15:35
Pawel M. Idziak
Michał Lasoń otrzymał stypendium DOCTUS

Michał Lasoń otrzymał 3-letnie stypendium badawcze Małopolskiego Funduszu Stypendialnego dla Doktorantów na realizacje projektu:

Kolorowanie z list on-line jako model wyboru zadań w aplikacjach

19.04.2010, 15:29
Pawel M. Idziak
Bartosz Walczak otrzymał stypendium DOCTUS

Bartosz Walczak otrzymał 3-letnie stypendium badawcze Małopolskiego Funduszu Stypendialnego dla Doktorantów na realizacje projektu:

Efektywne wyostrzanie obrazu wideo w środowisku wielozadaniowym

20.02.2010, 12:54
Pawel M. Idziak
TCS goes mobile

TCS otwiera nowy projekt APP PHONES we współpracy z Google. Podczas kursu PROGRAMOWANIE MOBILNE nasi studenci będą pisać swoje własne aplikacje dla telefonów mobilnych ze szczególnym uwzględnieniem technologii Android.

Google wspiera ten projekt swoimi telefonami Nexus One (do wykorzystania przez studentów podczas trwania kursu). Eksperci z krakowskiego oddziału Google będą służyć swoją radą i doświadczeniem.

08.01.2010, 14:23
Pawel M. Idziak
Piotr Micek z zespołem otrzymał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Piotr Micek, Bartłomiej Bosek, Iwona Cieślik, Pawel M. Idziak, Tomasz Krawczyk, Grzegorz Matecki, Bartosz Walczak otrzymali grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Algorytmy on-line i gry kombinatoryczne

na lata 2010 - 2012

 

30.04.2009, 12:33
Piotr Micek
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy

Zespół Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej wraz z firmą AutoID Polska utworzyli Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Ośrodek ma realizować projekt badawczy Automatyczna identyfikacja pojazdów za pomocą rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych/tekstu ze strumieni wideo.
 

21.04.2009, 21:55
Pawel M. Idziak
Zespół UJ w 0.5% najlepszych programistów świata

W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Sztokholmie, drużyna UJ zajęła 34 miejsce wśród 7,109 zespołów reprezentujacych 1,838 uniwersytety z 88 krajów. Plasuje to naszą drużynę w składzie:

Kamil Kraszewski
Marek Wróbel
Paweł Zaborski

wśród czołowego pół procenta najlepszych programistów świata.
 

19.04.2009, 21:22
Pawel M. Idziak
Zespół UJ wygrał KrakOpen 2009

Zespół UJ:

Dominik Dudzik
Dominik Kempa
Radosław Kożuch

wygrał Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Programowaniu Zespołowym.

Inne zespoły UJ zajęły miejsca:

3-cie: Alan Meller, Rafał Pytko, Piotr Zieliński
4-te: Rafał Józefowicz, Robert Obryk, Jonasz Pamuła
10-te: Jan Hązła, Mateusz Kwiatek, Filip Wójciak
 

21.01.2009, 10:13
Pawel M. Idziak
Lech Duraj otrzymał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Lech Duraj otrzymał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

Optimal graph orientation problems

na lata 2009-2010

21.01.2009, 10:11
Pawel M. Idziak
Marcin Kozik otrzymał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Marcin Kozik otrzymał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Algebraic approach to Constraint Satisfaction Problem

na lata 2009-2011
 

30.12.2008, 12:17
Pawel M. Idziak
Nasz student - Alan Meller - PIERWSZY w III Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu

Nasi studenci w III Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu

1. Alan Meller
10. Jonasz Pamuła

wśród 1722 startujących zawodników.

Szczegóły

02.12.2008, 10:55
Pawel M. Idziak
Zespół UJ awansował do ACM ICPC World Finals

Najlepszy zespoł UJ:

Kamil Kraszewski
Marek Wróbel
Paweł Zaborski

zajął 3-cie miejsce w ACM Central European Programming Contests (Wrocław, November 30, 2008) i awansował do ACM ICPC World Finals (Stokholm, Sweden, April 2009).

Inne zespoły UJ w pierwszej dziesiątce (na 75 starujących drużyn) to:

8-me miejsce:
Rafał Józefowicz
Robert Obryk
Jonasz Pamuła

9-te miejsce:
Dominik Dudzik
Dominik Kempa
Radosław Kożuch

 

09.11.2008, 20:32
Pawel M. Idziak
Zespół UJ 4-ty w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym

Zespół UJ:

Rafał Józefowicz
Robert Obryk
Jonasz Pamuła

zajął 4-te miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym
Poznań, 7-8 listopada 2008.

Inne zespoły UJ zajęły miejsca:

6te - Kamil Kraszewski, Marek Wróbel, Paweł Zaborski
8me - Jan Hązła, Mateusz Kwiatek, Filip Wójciak
10te - Alan Meller, Rafał Pytko, Piotr Zieliński

Wśród 53 zespołów startujących w tych zawodach:
3 z Uniwersytetu Warszawskiego (1,2,3)
4 z Uniwersytetu Jagiellońskiego (4,6,8,10)
3 z Uniwersytetu Wrocławskiego (5,7,9)
uplasowały się w pierwszej 10-tce.
 

15.09.2008, 08:45
Pawel M. Idziak
Marcin Kozik got a grant from FOUNDATION FOR POLISH SCIENCE

Marcin Kozik got a 2 year grant Homing 2008 from FOUNDATION FOR POLISH SCIENCE

The list of all 15 awards can be found at:
http://www.fnp.org.pl/programy_aktualne/laureaci_powroty_2008.html
 

09.06.2008, 16:59
Pawel M. Idziak
Jagiellonian student - Mateusz Kwiatek - 3rd in Algorithmics Encounters

Jagiellonian students in the Finals of 2008 Algorithmic Encounters (Potyczki Algorytmiczne):

3rd Mateusz Kwiatek
8th Rafal Jozefowicz
9th Dominik Kempa
10th Piotr Zielinski
15th Lech Duraj
16th Rafal Pytko
22nd Kamil Kraszewski

Finalists were choosen out of more than 2750 participant all over the nation.

09.06.2008, 16:52
Pawel M. Idziak
KBN research grant for Jaroslaw Grytczuk

Jaroslaw Grytczuk got KBN research grant:

Algorythmics aspects of words cobinatorics

for years 2008-2010

28.05.2008, 10:14
Pawel M. Idziak
TCS and Interia.pl research cooperation

A governmental research project on "New generation global mailing system" is being conducting in cooperation of TCS and Interia.pl

12.04.2008, 03:49
Pawel M. Idziak
Jagiellonian Team in top 0.5% of the best programmers in the World

After ACM International Collegiate Programming Contest World Finals held in Banff, Alberta, Canada, Jagiellonian Team was placed 31 among 6,700 teams representing 1,821 universities in 83 countries. This puts our team among top 0.5% of the best programmers in the World
 

29.03.2008, 12:41
Pawel M. Idziak
New TCS project approved by Polish Ministry of Science

Joint project of Jagiellonian University and Charles University (Prague) was approved by Polish Ministry of Science.

Two groups will be working together on
Algebraic Approach to Constraint Satisfaction Problem.

09.12.2007, 10:34
Pawel M. Idziak
Jagiellonian Team FIRST in Poznan Open Programming Contest 2007

Jagiellonian Team:

Rafal Józefowicz
Alan Meller
Bartosz Walczak

placed FIRST in Poznan Open Programming Contest, December 7-8, 2007.
Other Jagiellonian Teams are placed: 5th, 9th, 13th, 20th, 22th, 23th among 104 teams starting.
 

13.11.2007, 10:50
Pawel M. Idziak
Jagiellonian Team 3rd in 2007 ACM Central European Collegiate Programming Contest

Jagiellonian Team:

Rafał Józefowicz
Alan Meller
Bartosz Walczak

placed 3rd in the 2007 ACM Central European Collegiate Programming Contest

 • 1
 • 2